💠💠 توصیه های اجرایی آیین نامه ها در ساختمانهای اسکلت فلزی و بتنی

 

💠اگر دهانه خرپا يا شاهتيري بيش از 8 متر باشد، براي جبران تغيير شكل در اثر بار مرده بايد قبلا به آن كوژ يا خيز منفي (پيش خيز) يا شكل رو به بالا تغییر دهيم. مقدار تغيير شكل را مهندس محاسب تعيين خواهد کرد

💠براي جلوگيري از خوردگي قطعات فولادي حداقل ضخامت اجزاي اعضاي سازه كه در فضاي خارج و در معرض عوامل جوي يا اثرات خورنده ديگر هست از 6 ميليمتر كمتر نباشد. در محيطهاي خشك و به دور از هر گونه آثار خورندگي، اين مقدار به 5 ميليمتر كاهش خواهد یافت

💠به كار بردن روشهاي گرم كردن موضعي يا تغيير شكل مكانيكي براي ايجاد انحنا و يا از بين بردن ان (راست كردن خم) مجاز است. دماي موضعهاي گرم شده نبايد از 565 سانتيگراد براي فولادهاي قوي مخصوص و 650 درجه سانتيگراد براي فولادهاي نرمه بيشتر باشد. صافكاري آهن الات در درجه حرارت بالا به نوعي كه رنگ محل تحت حرارت آبي باشد، مجاز نخواهد بود

💠لبه هايي كه با شعله بريده خواهد شد(و در آينده محل وارد شدن تنشهاي كششي بزرگي خواهد بود) بايد كاملا يكنواخت و خالي از ناهمواريهاي بيش از 5 ميليمتر باشند. ناهمواريها و خراشيدگيهاي بيش از 5 ميليمتر را بايد با سنگ زدن و در صورت لزوم با جوش هموار تعمير كاري كرد؛ همچنين لبه هاي بريده شده با شعله كه مصالح جوش در آن قرار خواهد گرفت، بايد تا حد امكان عاري از ناهمواري و بريدگي باشد.

💠در درزهاي فشاري كه در آنها انتقال نيرو از طريق فشار تماسي مستقيم قسمتي از ظرفيت اتصال را تشكيل مي دهد، بايد سطوح قطعات در تماس، به وسيله تراش دادن، سوهان زدن، سنگ زدن و روش مناسب ديگری به خوبي آماده شده باشد.

💠در بلند كردن قطعات، بويژه شاهتيرهاي بلند و خرپاها بايد از نقاط مخصوص كه قبلا معين شده است با احتياط كامل به منظور جلوگيري از ايجاد تنش زياد در قطعه استفاده باید کرد

💠به منظور تصحيح نقايص جزئي ساخت معمولا مي توان از تراش، ضربه و يا برش كم استفاده كرد، ولي هرگز نبايد از مشعل برش، مخصوصا براي رفع نقايص قطعات اصلي كه معمولا تحت فشار هستند، استفاده نمود. استفاده از مشعل ممكن است در رفع نقايص تيرهاي فرعي كه تحت فشار نيستند، مجاز باشد. در هر صورت، پس از رفع نقص، تميزكاري سطوح، مخصوصا سطوحي كه روي هم قرار مي گيرد، الزامي است.

💠در صورتيكه در ابعاد نهايي اسكلت فلزي انحرافاتي مشاهده شود، اگر مقادير آنها از مقادير انحراف مجاز نصب بيشتر نباشد، كار انجام شده در رديف كار خوب به شمار مي آيد. به طور كلي، هر يك از قطعات نصب شده بايد شاغول يا تراز شود و در محور صحيح تشخيص طبق نقشه قرار گيرد ، به شرطي كه انحراف آن از 500/1 بيشتر نباشد.

💠در نصب قطعات فلزي خطرات جاني وجود دارد؛ بنابراين بايد نكات ايمني، چه از نظر پوشش و چه از نظر كاري رعايت شود . قطعات فلزس در نصب مقدماتي (موقت) بايد ب پيچ و مهره يا هر وسيله ممكن، به نحوي كه در مقابل تنشهاي نصب و مانور كارگران مقاومت بنماید به هم متصل می شوند به جز در مواردي كه در بادبندهاي كافي به طور دائمي در اسكلت تعبيه شده است، همواره بايد از مهارها و بادبندهاي موقتي و مستحكم تا زماني كه ايمني ايجاب مي كند و اسكلت فلزي پايداري خود را به دست نياورده است، براي جلوگيري از خطرسقوط قطعات فلزي استفاده كرد

ضابطه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای جوش سر به سر میلگرد (فورجینگ)

توصیه می شود در استفاده از این نوع وصله آرماتور، گره های جوش در مقطع مختلف یک عضو توزیع شود به نحوی که حداکثر ۵۰ درصد میلگردها در یک مقطع عرضی عضو جوش شده باشند.

کمانش بادبند در اثر زلزله سرپل ذهاب کرمانشاه

استفاده از مقطع تک که باعث لاغری بالای بادبند برای کمانش خارج از صفحه می شود و همچنین زاویه زیاد بادبند با افق که ایجاد نیروی زیاد در بادبند می کند.

نمونه اجرای صحیح وال پست جهت اجرای دیوار های پیرامونی مناسب برای سیستم قاب خمشی (راهنمای مهندسان ناظر – نظام مهندسی استان تهران)

⭕️ نکته اجرایی اپراتور بچیینگ

❇️ تحت هیچ شرایطی نباید درجه حرارت سیمان هنگام اختلاط از ۷۷ درجه سانتیگراد تجاوز نماید.

⭕️ روش صحیح عبور لوله های تاسیسات از سوراخ های دسترسی جان تیر فولادی

⭕️ در آرماتوربندی دیوارهای با ارتفاع بلند نباید از نیروی باد غافل شد. اگر میلگردها به طور مناسب مهار نشوند امکان کج شدن آن ها در حین باد وجود دارد. در اینجا آرماتورها با سیم بکسل به زمین بسته شده‌اند.

⭕️ برای بتن‌‌ریزی‌های حجیم که هزینه پمپ هوایی و توان کارکرد ساعتی آن صرفه اقتصادی ندارد، می‌توان پمپ زمینی را به بوم پرتابل (دکل سیار) متصل کرد و سرعت بتن‌ریزی و راندمان را افزایش داد.

⭕️ نحوه صحیح شروع پمپ بتن

❇️ پيش از شروع پمپاژ اصلی، در ابتدا باید یک پیمانه ملات روان برای لیز و لزج کردن لوله های انتقال، پمپ شود.

❇️ پیش از آنکه همه ملات از داخل پمپ خارج شود بتن را در داخل مخزن پمپ ریخته و تا هنگامی که بتن در انتهای لوله ظاهر شود به آهستگی پمپ می کنیم و سپس سرعت پمپ کردن را تا حد سرعت معمول افزایش می دهیم.

photo 2024 05 12 09 58 10

⭕️ نکته اجرایی

❇️ لوله های برق و آب ساختمان حتما بعد از اجرا عایق شوند و توسط ملات ماسه سیمان تا زمان کف سازی پوشانده شوند تا در حین رفت آمد و جابه جایی مصالح دچار ضربه و شکستگی نشوند.

photo 2024 05 12 10 01 08

⭕️ نکته اجرایی

❇️ برای پیوستگی بهتر بتن، بین دو مقطع بتن ریزی (مثلا ستون ها یا دیوارهای بتنی در تراز طبقات) باید در هر مرحله از بتن ریزی، بعد از گیرش اولیه، روی آن سطحی ناصاف ایجاد نمود.

photo 2024 05 12 10 03 15

⭕️ بایستی به خوردگی آرماتور در هنگام قالب بندی و آرماتورگذاری پی و ستون ها به کاور و بیرون نزدن هیچ کدام از آرماتورها یا سیم های بست از سطح کار دقت شود.

photo 2024 05 12 10 04 55

⭕️ بتن ریزی ناقص ستون ها و ماله کشی بعد از آن، نتیجه ی عدم رعایت نسبت های سنگدانه ها در بتن ریزی با خلاطه و عدم ویبره مناسب

photo 2024 05 12 10 06 09

⭕️ بتن ریزی در هوای بارانی و نکاتی که باید رعایت گردد:

❇️ در بارندگی شدید صلاح در این است که اصولاً عملیات بتن ریزی شروع نگردد، ولی در صورتی که بارندگی پس از شروع بتن ریزی آغاز شده باشد و قطع بتن ریزی میسر نباشد، لازم است که تدابیری برای محافظت بتن تازه ریخته شده اتخاذ گردد که در تصویر بالا این نکات را مطالعه فرمایید.

 

گروه مهندسین طرح پدیده پایدار ارائه دهنده خدمات مهندسی
جهت اطلاع بیشتر با 09122443691 تماس حاصل فرمایید

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است